Sailing vessel moving in the sea with island on the background

Jachting není jen Chorvatsko, Řecko a Itálie aneb kam vyrazit v Evropě

Každý z nás jistě zná středomořské destinace, kam se přesouvá na léto půlka Evropy. A nejedná se jen o jachting. Severní a západní Evropa se přesouvá k břehům Řecka, Chorvatska, Itálie nebo Španělska. Ne jinak je tomu i u jachtingu a těch, kteří se rozhodli strávit svou dovolenou na palubě lodi.

Evropa je ale poměrně velká a my bychom vám chtěli představit destinace, kde si můžete užít skvělou plavbu a kde vás nečekají přeplněné maríny a předražené ceny za cokoliv. 

Než začnete plánovat vaši plavbu, je důležité si říct, zda ji chcete pojmout jako rodinnou, pohodovou, dovolenou anebo se chcete více plavit, zdokonalovat se a zažít i nějaký ten adrenalin. To, jak plavbu pojmete pak záleží na tom, kam vyplujete.

 

Kanárské ostrovy

Za první destinací se vydáme asi nejdál, do nejzápadnějšího cípu Evropy, Kanárských ostrovů. Většině se tato destinace vybaví ve spojitosti německých turistů a dovolené v jarních či zimních měsících. Díky příznivému podnebí a Atlantskému oceánu je dovolená na Kanárech vhodná i přes léto. S ohledem na chladnější pasátové větry a Golfskému proudu se teploty v létě nevyšplhají více než na 30 st, což mnohé určitě potěší. Kanárské ostrovy jsou taková ideální destinace, kam se můžete vydat jak v zimě, tak i v létě. Jediný měsíc, který nedoporučujeme, je leden. Je nejchladněji a hodně fouká. Většina charterových agentur, které pronajímají lodě, má základny na ostrově Tenerife. V posledních dvou letech se pár agentur přesunulo i na Lanzarote. Tenerife jako výchozí bod je ideální pro další objevování ostrovů jako La Gomera, El Hierro nebo La Palma. Maríny najdete v jižní a severní části Tenerife.

Na západních, Kanárských, ostrovech, se rozhodně nesetkáte s davy turistů. Ostrovy jsou zelené, voňavé, a například na La Gomeře objevíte i tropický prales. Pokud jste příznivcem golfu, najdete zde také jedno z nejkrásnějších golfových hřišť. Na ostrově La Palma se nachází hvězdárny, které jsou jedny z nejlepších na světě a také aktivní sopky. Výhodou je také to, že španělé jsou velmi milí, vstřícní a za kotvení a potraviny nebudete sahat hluboko do kapsy. Velkou devizou je samotný Atlantský oceán, kde se můžete potkat s delfíny, želvami nebo velrybami.

Letecké spojení je na Tenerife (nebo okolní ostrovy) přímé z Prahy nebo Vídně či Berlína. Ceny letenek šly za poslední rok výrazně nahoru, ale tento trend bohužel panuje celosvětově. I přesto se dají vybookovat lety třeba v týdnu nebo s přestupem ve Španělsku, které stojí zlomek pátečních a sobotních. Zásluhu na ceně letenek má monopol ČSA (Smartwings). Přímý let z Prahy trvá asi pět hodin. Na Kanárech je posun času – 1 hodina. Na ostrovech je velká česká komunita a funguje i uzavřená skupina na FB, kde najdete spoustu informací a doporučení. Výběr lodí není tak velký jako třeba ve Středomoří, jsou ale k dispozici jak monohuly, tak i katamarány. Záleží na vaší preferenci. Je dobré lodě objednávat s větším časovým předstihem, právě proto, že výběr není tak velký. Mariny se nachází na všech ostrovech a některé slouží jako poslední při přeplavbě z Evropy do Ameriky. Plavby na Kanárech, které organizujeme jsou vypsané zde.

 

Azorské ostrovy

Za další ne příliš známou jachtařskou destinací se vydáme na sever od Kanárských ostrovů. V Atlantiku ještě zůstaneme. Jsou to portugalské Azorské ostrovy. Tvoří je souostroví menších ostrůvků. A pokud chcete opravdu destinaci, kde nebudou davy a vaší vášní není koupání a opalování, ale zažít trochu “výpravu”, jsou Azorské ostrovy ideální volbou.

Jachting zde by se dal přirovnat v plavbě ve Skotsku. Drsnější podmínky, oceán, velryby, to vše Azory nabízí. Nejideálnější období je od června do září. Nabídka lodí je sporadická, není výjímkou objednávka i rok dopředu. Vyplouvat můžete buďto z ostrova Horta nebo Sao Miguel. Pokud nemáte s jachtingem až tak velké zkušenosti, určitě doporučujeme vyplout s kapitánem. To stejné platí i v případě Kanárských ostrovů.

Na Azory se dostanete přestupem v Portugalsku, některým letem z Prahy či Vídně. Mezi ostrovy funguje i trajekt. Ostrovy nejsou hustě osídleny a portugalci jsou velmi přátelští. Specialitou na ostrovech je třeba pěstování a výroba výborného, kvalitního, vína. K dispozici jsou zde jen klasické plachetnice. Přeplouvat můžete mezi jednotlivými ostrovy. Jachting na Azorech popsal přímo kapitán.

 

Malta

Další destinací je ostrov Malta. Je oblíbenou destinací pro milovníky jachtingu díky svému nádhernému pobřeží, průzračným vodám a příznivým podmínkám počasí. Nabízí různé možnosti pro jachting, včetně marin, kotvišť a škály služeb.

Místo kde s největší pravděpodobností budete přebírat loď, je Valetta. Malta má typické středomořské klima s horkými léty mírnými zimami. Jachtařská sezona je od jara až do podzimu. Určitě bude mnohem lepší, pokud se sem vydáte na jaře anebo pak na podzim. Přes léto je opravdu horko a turistů také není málo. Na Maltě můžete při jachtingu objevovat maltské pobřeží s rybářskými vesničkami a pobřežními městečky. V severní části najdeme ještě dva ostrovy, které k Maltě náleží, Gozo a Comino. Samozřejmostí jsou starověké památky, které jsou rozesety po celém souostroví. Na Maltu jsou poměrně velké možnosti letů. Letět můžete přímým letem z Prahy nebo z jiného evropského města, případně se nabízí i možnosti přestupů s dobrou návazností letů.

 

Černá Hora

Poslední destinací, kterou bychom vyzdvihli, je jachting v Černé Hoře. Je to už jedna z mála zemí, která není v Evrpské unii a neplatí Schengenská dohoda. Doporučujeme tudíž na cestu mít vyřízený pas. Zároveň počítejte i s roamingem mobilních operátorů včetně mobilních dat. Černá Hora ale nabízí krásný jachting u Jaderského pobřeží, byť je jeho pobřeží relativně krátké. Z Černé Hory se můžete vydat i na sever do Chorvatska, do Dubrovniku, anebo na jih do Albánie. Nezapomeňte, že každé překročení hranic mimo Černou Horu musíte navštívit celnici. Vyplout budete s největší pravděpodobností z měst Tivat nebo Kotor. Maríny jsou moderní, vybavené pro jachtaře. Zajímavostí je, že marína “Porto Montenegro” byla vyhlášená jako v roce 2017 jako nejlepší superjachtařská marína. Marína se nachází nedaleko hostorického městečka Tivat. Černá Hora je stále velmi přehlížená destinace. Dovolenou si zde můžete naplánovat jak v létě, u moře, tak v zimě, v horách. Do Černé Hory, můžete přiletět přímým spojem z Prahy, nebo je také možnost přiletět do Dubrovniku a odtud jet vlakem asi hodinu a půl do Tivat.

Jachtařit můžete ve Švédsku, Finsku nebo Polsku. Tyto destinace jsou oblíbené převážně těmi, kdo neholdují středomořskému, teplému, počasí a ten kdo chce spíše akčnější a větrnou plavbu.  V Polsku si Češi oblíbili také říční plavbu na Mazurských jezerech. Plachetnici si můžete také půjčit v Holandsku, které je známé především kanálovou plavbou. O kanálové plavbě si můžete přečíst třeba zde.

Pokud přeci jen máte rádi teplo, je spousta oblastí ve středomoří, kam češi tak často nezavítají. Je to třeba Slovinsko, Portugalsko, nespočet ostrovů v Řecku nebo jižní část Itálie, od Neapolského zálivu po Sicilii (o jednotlivých oblastech v Itálii jsme psali zde)

I přes léto se můžete vydat do exotiky. Stálé počasí v průběhu roku nabízejí třeba Seychely. Ostatní exotické destinace, jako Karibik, Polynésie nebo Asie je vhodnější navštívit v průběhu naší zimy.

Vzhledem k tomu, že pronájem lodí, plachetnic a jachet je rok od roku na vzestupu, rozšiřují se i oblasti, kam se na dovolenou na lodi můžete vydat. Není to jen o půjčení lodí, ale také zázemí, které není radno při každé plavbě na lodi opomenout (dotankovat vodu, případně naftu, možnost kotvení apod).

Jsme rádi, že nám jsou naši klienti inspirací a sami přinášejí návrhy, kam příště můžeme vyplout. Ať už jako kompletní zajištění pronájmu lodi včetně služeb kapitána a nákupu letenek nebo jen jako pronájem lodi.

 

© Lodnik.cz 2024