_AAM5443

Holandsko- plavba po kanálech

Trocha zeměpisu
Jak začít? Asi nejspíš tím, že Holandsko (Nizozemí- správně používaný název, ale Holandsko je více rozšířené i v samotném Holandsku) je západoevropská země, která sousedí na jihu s Belgií a na východě s Německem. Západní část pak omývá severní moře. To by asi z hodin zeměpisu stačilo a základní info je k dohledání všude na internetu :). Nechceme vás unavovat nudným výkladem.
Mimochodem víte, že od roku 2010 je Nizozemské království tvořeno 4 zeměmi?: evropským Nizozemskem, Arubou, Svatým Martinem a Curaçaem. Ostrovy Bonaire, Saba a Svatý Eustach mají status „zvláštní správní obvod“ spadající přímo pod Nizozemsko a bývají označovány jako „Karibské Nizozemsko“. Výhodou je, že tato karibská oblast patří pod EU a tím zde neplatí roaming nebo jiné příjezdové celní formality (podobně je to u francouzských, karibských ostrovů Martinique, Guadaloupe, Svatý Martin a Svatý Bartoloměj). Ale to jsme trochu odbočili.
 
Doprava do Holandska
Budeme se snažit, vám Holandsko popsat jako zajímavou plavební oblast. Holandsko si určitě spousta z vás nepředstaví jako destinaci na wish listu, což je určitě škoda. Anebo se vám vybaví Amsterodam, jeho kanály, grachty, ulička červených luceren, galerie a všudypřítomná kola. Amsterdam určitě stojí za návštěvu a je možné využít i možnosti doplout lodí, až téměř do centra, ale to je víceméně téma na další samostatný článek.
My bychom vám rádi představili severní část Holandska, která se nazývá Frísko. Tato část je od České republiky vzdálena cca 900 km a činí z ní tak dobře dostupnou destinaci autem. Plusové body si zaslouží i fakt, že za německé dálnice se platit nemusí a stejná situace je i v Holandsku. Už když se blížíte k Holandsku, uvidíte velmi podobný ráz krajiny i v Německu. Malá hospodářství, rozlehlé pastviny, krávy a ovce. Tato část Německa je zemědělská stejné jako sousední Holandsko.
 
Nejlepší období pro návštěvu
Nejlepší dobou pro návštěvu severní části Holandska je obdobím od května do září. Máte zde pocit, jakoby tu zelenou trávu ještě někdo přibarvil ve photoshopu. Dalším poznávacím znakem jsou všudypřítomné vodní kanály, malé vesničky a městečka.
 
Místa kde plujeme
Hlavním městem Fríska je Leeuwarden, s téměř 100 tis. obyvateli. Téměř až do centra města se dostanete lodí a určitě doporučujeme zde zakotvit a město si z pevniny prohlédnout. Asi největší koncentrace loděnic, které pronajímají lodě na charter, je soustředěno kolem městečka Sneek. Odtud budete s největší pravděpodobností vyplouvat. Doporučujeme trasu vedenou až k moři, k městečku Harlingen, které se nachází na pobřeží. Z přístavu Harlingen, vyplouváme každoročně i na závod Brandaris Race (závod historických plachetnic). Nicméně plavebních tras je nespočet a každý rok můžete přijet a vydat se trochu jinou trasou. Až budete mít nasbíráno více zkušeností s říční plavbou, můžete se vydat na lodi, jak už jsme zmínili v úvodu, třeba i do Amsterodamu, nebo na Západofríské ostrovy Terschelling a Texel.
 
Praktické informace 
Ceny za kotvení jsou příznivé, rozhodně nejsou tak vysoké jako ve středomoří. Stejně tak spotřeba nafty nebude při týdenní plavbě nijak závratná. Záleží na vašem způsobu plavby a kolik hodin denně budete plout.
Místní obyvatelé jsou příjemní a rádi vám budou nápomocní při jakémkoliv vyskytnutém problému. Plusem při pronájmu lodí v Holandsku je to, že nepotřebujete žádné oprávnění. My ale rozhodně nedoporučujeme se vydávat na dovolenou bez znalostí říční plavby. Dovolenou si můžete užít i když žádné znalosti s plavbou nemáte a využít k tomu služeb kapitána. Nebo můžete spojit příjemné s užitečným a vydat se na kondiční plavbu na lodi přímo do Holandska. Nedílnou součástí, je příprava naší na lodi v Praze formou cvičných plaveb.  Vyzkoušíte si základní praktické dovednosti dovednosti a obdržíte spoustu rad a informací.
 
Jak to chodí při plavbě v Holandsku 
Na cestách lodí po holandských kanálech se setkáte i se spoustou zvedacích mostů. Kolik za průjezd zaplatíte, je na nich napsané a pro zrychlení spustí obsluha mostu dřevák do kterého vložíte příslušnou sumu (2-7 €). Většina mostů má provozní dobu a proto je dobré svědomitě plánovat trasu dopředu (také kvůli hloubce jednotlivých kanálů a šířce. Vaše trasa plavby bude závislá na parametrech lodě).
Plavbou po kanálech budete míjet louky, pasoucí se dobytek, fríské koně, mlýny a všude přítomné kola. Kotvit můžete v některých městečkách přímo v centru a rovnou z lodi si tak po pár krocích koupit třeba čerstvé sýry.
To je další neopomenutelná věc Holandska, čerstvé bio potraviny, vypěstované přímo místními farmáři. My si vždy nakupujeme zásobu při cestě zpět do Česka 🙂 Když už jsme u obchodů, tak ve Frísku nenajdete třeba řetězec Tesco. Z nám známých je zde Ahold a Lídl.
Pověstný klid a pohodu holanďané dodržují třeba i tím, že menší obchody jsou o víkendu zavřené a v pondělí otevírají až později. Z těch bychom si měli vzít příklad :))
Plavbu v Holandsku milujeme i pro další fakt, a to, už zmíněný klid a pohodu. Dýchne na vás všude a po pár dnech plavby si dokonale vyčistíte hlavu od starostí. Pokud neplujete v letní sezoně, nepotkáte zde davy turistů. Na lodích se budete míjet převážně s holanďany nebo němci. Holanďani na lodích tráví hodně času a místo našich chat a chalup si pořizují lodě.
Nikde jinde taky neochutnáte tak dobré herinky nebo kibbeling (smažené kousky tresky). A nemusí to být pětihvězdičková restaurace, ale prachobyčejný stánek.
 
V Holandsku jsou ulice čisté, nikde se nepovaluje žádný odpad. Holandsko je často srovnáváno se severskými zeměmi, převážně v ekonomice a ekologii. Někde natrefíte i na ovečky, které spásají trávu téměř v centru města.
 
Ráj pro cyklisty
Holandsko je ráj pro cyklisty a téměř všude mají přednost. Na loď si můžete kola vzít s sebou, ale my tuto možnost nedoporučujeme. Kola vám pak na palubě budou překážet. Ve větších městečkách fungují půjčovny kol a za pár EUR si kolo můžete půjčit. K cyklistice láká i zdejší, rovinatá, krajina.
 
Další možnosti plavby
Samostatnou kapitolou jsou pak fríské ostrovy (o kterých jsme psali zde) a pobřeží tzv. wattového moře (pozn. při spojeném působení přitažlivých sil Slunce a Měsíce tady rozdíl mezi skočným přílivem a odlivem běžně dosahuje kolem pěti metrů, což stačí na to, aby za odlivu dočasně vystoupily nad hladinu stovky kilometrů čtverečních. A za pár hodin je zase zalije mělké moře. Tohle přírodní divadlo se opakuje s cyklem trvajícím přibližně 12,5 hodiny. Periodicky zaplavované plochy se nazývají watty a jde o jedinečné a také velmi křehké ekosystémy, vždyť živočišné a rostlinné druhy se tady musí adaptovat na neustále probíhající změny prostředí).
Sem se s motorovou lodí, pokud nemáte zkušenosti, ale nevydávejte. Navíc u většiny pronajímatelů musíte oznámit dopředu, že chcete plout po moři (to platí i pokud budete přeplouvat Markermeer do Amsterodamu). Dlouhé písčité pláže, moře po kotníky do několika metrů od pevniny… to vše můžete zažít například na podzimním závodu Brandaris Race, kdy plujeme na historických, velkých, plachetnicích na ostrov Terchelling. Pravda, v říjnu se už asi moc nevykoupete, ale otužilci se v posádce vždy najdou.
Počítejte s tím, že moře je studené i přes letní měsíce.
 
Nepříliš známou skutečností je, že i v Holandsku si můžete pronajmout malou plachetnici, na kterých se pluje hlavně ve středomoří. Na té pak můžete plout po moři.
 
Musíme upozornit na známou holandskou šetřivost, která se projevuje třeba i v tom, že platební karty přijímají jen větší obchodníci.
 
 
Holandské Frísko je prostě jak dělané pro pohodovou, kanálovou plavbu na říční, motorové, lodi s partou přátel či rodinou. Lodě můžete vybírat od 2 až do 14 osob. Na kanálech se potkáte se spoustou různých lodí a všichni vás budou zdravit “Ahoj”.
 
Dovolená v Holandsku na lodi určitě není pro každého a je zaměřena spíše na aktivnější rodiny a přátele. I přesto věříme, že když jednou do Holandska přijedete, budete se chtít vracet.
 
Tak vzhůru na palubu!

© Lodnik.cz 2024