Happy woman in Positano beach on Amalfi Coast on summer vacation

Proč na plavbu do Itálie

A proč jsme si vybrali k napsání tohoto článku zrovna Itálii? Jednoduše si myslíme, že Itálie je trochu opomíjenou plavební destinací. 

Nejvíc českých jachtařů každou sezonu zavítá do Chorvatska. Ano, Chorvatsko je krásné, ale už je ho všude prostě moc. A chování Chorvatů v posledních letech bychom taky raději moc nevyzdvihovali. Další zajímavou destinací, kterou Češi posledních pár let objevují je také Řecko. O tom se rozepíšeme v některém z dalších článků, protože je rozhodně co objevovat. 

Info o Itálii

Tak tedy zpět k Itálii… Nejprve pár zeměpisných údajů k osvěžení ze školy :). Itálie je země rozkládající se na Apeninském poloostrově. Uvnitř Itálie leží dva samostatné státy: Vatikán a San Marino. K Itálii patří dva velké ostrovy ve Středozemním moři: Sardinie a Sicílie. Hlavním městem sjednocené Itálie je od roku 1870 Řím. Z východu Itálii omývá Jaderské moře, z jihu Jónské moře a ze západu Tyrhénské moře a Ligurské moře. Celková délka pobřeží je 7 600 km (ve srovnání Chorvatsko včetně ostrovů má 6 278 km). Což už samo o sobě je úctyhodné číslo. O historii, umění a ekonomice se tu rozepisovat nebudeme, jistě si každý vybaví v paměti něco z dějepisu či zeměpisu. 

Jak se do Itálie dostat

Itálie je rozdělena na 20 krajů. V Itálii je velký rozdíl mezi průmyslovým severem a zemědělským jihem. Od roku 2002 se platí v Itálii EURem. Itálie rozhodně patří mezi turisticky nejnavštěvovanější státy světa. Zemi ročně navštíví mezi 40 a 105 miliony turistů. Turismus zde přitom tvoří asi 12 % HDP (zdroj Wikipedie). 

Výhodou Itálie, převážně její severní částí, je výborná dostupnost autem z Česka. Do jižnějších oblastí se bez problémů dostanete z Prahy letecky. Letenky nejsou drahé a spojů je dostatek. Po celé Itálii je také rozsáhlá železniční síť, kde jezdí velmi moderní a pohodlné vlaky. 

Plavba v Itálii

Zajímavou skutečností je fakt, že největší nabídka pronájmu lodí je na západní straně Itálie, od severu až po Sicilii. Na Jadranské straně stojí za zmínku souostroví Trimity. Ale klasické lodě na charter zde nehledejte, nejsou. 

Západní část celé Itálie je pro plavbu na lodi jak dělaná 🙂 Ne nadarmo si zde dávají dostaveníčko, na svých jachtách, celosvětově známí herci, herečky, režiséři, sportovci. V letošním roce je u nich Itálie ve velké oblibě. A my říkáme… právem.

Destinací pro plavbu je v Itálii opravdu dost a rádi bychom zmínili, asi čtyři nejznámější destinace: Toskánsko, Sardinii, plavební oblast okolo Neapole a Sicilii.  

 

Plavební oblast Toskánsko, Elba, Capraia

Tuto oblast máme moc rádi a známe ji dobře. Pohodlně se sem dopravíte autem, případně můžete přiletět z Prahy přímým spojem do Pisy nebo Říma a odtud vlakem až do maríny. Největší maríny v této oblasti jsou Punta Ala a Marina Di Scarlino. Obě dvě velmi moderní a krásné maríny. Nabídka lodí je podobná jako v Chorvatsku. Půjčit si můžete od menších lodí až po 6 – kajutové katamarány. Každému co se líbí 🙂 

Předání probíhá také víceméně stejně, kauci si můžete pojistit přimo v Itálii. Z obou dvou marín se pohodovou plavbou můžete vydat na ostrov Elba. Nádherný, zelený, ostrov a azurová modrá čistá voda. V oblasti Toskánských ostrovů je spoustu vraků, ke kterým se můžete potápět na na nádech. Klasické maríny zde nehledejte, kotví se na divoko na kotvě a člunem přejedete na ostrov. Pokud budete na kotvě, nic se neplatí, pokud budete kotvit v maríně, ceny jsou podobné jako v Chorvatsku. Letos byla na konci července voda teplá místy až 30°.  Počítejte zde s nejlepším obdobím pro plavbu od druhé poloviny června do konce září. Také se musíte obrnit trpělivostí v jednání s Italy. Co si řeknete večer, druhý den je jinak.

Na Elbě najdete velké množství místních restaurací, kde podávají, výtečné italské ryby, těstoviny a moučníky. Ostrov Elba se dostal do povědomí díky Napoleonovi di Bonaparte, který tu byl vězněn. Na Elbě ve městě Portoferraio je možné navštívit jednu z jeho rezidencí – Palazzina dei Mulini, kde je v současné době muzeum.

Další zastávkou pro vás může být menší ostrůvek Capraia na severozápad od Elby. Zde platí to samé, co již bylo napsáno k Elbě. Cesta na Elbu a Capraiu je ideální při týdenním charteru. Pokud plujete déle než týden, můžete doplout až na Korsiku. Ale upozorňujeme, že plavba je pro zkušenější skippery. 

V této oblasti je i ostrov Montecristo. Bohužel se sem bez povolení nedostanete. Ostrov je uzavřenou přírodní rezervací a jsou zde jen čtyři stálí obyvatelé- strážci parku. 

 

Sardinie 

Sardinie je po Sicilii druhým největším ostrovem Itálie. Na ostrov se určitě budete přepravovat z Prahy letecky. V sezoně sem létají přímé spoje z Prahy. Variantou je pak využití trajektu z Livorna. Sardinii se přezdívá Karibik středomoří a my s tím plně souhlasíme. Je to další z oblíbených míst celosvětové smetánky. Určitě jste již narazili na fotky s bílým pískem a průzračným mořem. Ano, to je Sardinie. Nejvíce charterových společností se nachází v severní části ostrova, i když méně turistů naleznete spíše na jihu. Pokud poplujete ze severní části Sardinie, můžete se vydat plavbou na Korsiku nebo plout podél pobřeží Sardinie. Ve vnitrozemí ostrova je také rozhodně co objevovat. Tato oblast mezi českými jachtaři není moc navštěvována, což je samozřejmě škoda.

 

pobřeží Amalfi 

jedno z nejvíc romantických zákoutí celé Itálie. Vysoké útesy na kterých se rozprostírají městečka Positano, Sorrento, Amalfi, přechází až do moře.  Malé domečky rozeseté po úbočí, spousty zeleně, cypřišů a také luxusu- to je Amalfi. Zde nejdete velkou koncentraci luxusních, spíš menších butikových, hotelů, obchodů a také zde narazíte, pokud budete mít štěstí, na některou z hvězd. Nejlepší možností jak se do maríny dopravit je letecky do Neapole. Samozřejmě můžete jet i autem, ale počítejte z Prahy cestu cca 1 600 km. Ti z vás, kteří vlastní obytný vůz, nebo by si jej chtěli půjčit, určitě využijte této možnosti a zůstaňte v Itálii aspoň dva týdny. Rozhodně budete mít stále co objevovat. Spojení luxusního kempingu a plavby na lodi se stává čím dál oblíbenější. A neplatí to samozřejmě jen o této oblasti. Marínou odkud budete vyplouvat je Sorrento. Plavbou, která trvá cca 2 hodiny se dostanete až k ostrovu Capri. Další perličkou v Tyrhenském moři. Kotvení je podobné jako v severnější části, tedy na kotvě. Capri bylo oblíbené místo už za dob císařů Tiberia a Augusta. S největší pravděpodobností zakotvíte v Marina Grande. Odtud se můžete vydat objevovat ostrov. Můžete se potulovat malebnými uličkami, po strmých schodech, navštívit některou ze zdejších kaváren, kde vám uvaří pravou italskou kávu. 

Další zastávkou z ostrova Capri může být ostrov Ischia. Sem doplujete zhruba za čtyři hodiny z Capri. Ostrov je sopečného původu a díky tomu se zde nachází termální a minerální prameny. To, že zdejší voda je léčivá, věděli už lidé ve starověku. Lázeňství má na ostrově dlouhou tradici a lidé se sem jezdí léčit dodnes. Dalším, mnohem menším ostrůvkem, který můžete navštívit v neapolském zálivu je Procida, dál od pobřeží pak ostrov Ventotene

 

severní Sicilie a Lipary

Poslední oblastí o které bychom se rádi zmínili, je severní část Sicilie a Lipary. Na Sicilii se pohodlně dopravíte některým z leteckých spojů z Prahy do Catanie nebo Palerma. Dvě největší maríny se nachází na severu ostrova: marina di Portorosa a Capo d’Orlando Marina. Od letišť jsou obě vzdáleny zhruba dvě hodiny jízdy autem. Charterové agentury nabízí transit posádky jak z, tak i na letiště. Na plavbu se sem můžete vydat ještě v první polovině listopadu. Teploty jsou příjemné a ceny charterových lodí určitě nižší než v letní sezoně.

A co říct k samotné Sicilii? Tolik kontrastů asi nikde jinde v Itálii neobjevíte. Na jednu stranu úchvatné pláže, antické památky, srdeční lidé a okouzlující příroda, a na druhou stranu temná část ve stínu mafie. Určitě zde neobjevíte přeplněné pláže a davy turistů. Stejně jako v celé Itálii, je i tu jídlo naprosto dokonalý gurmánský zážitek. Život na Sicílii plyne pomalým jižanským tempem, žádný spěch a stres jako u nás. 

Souostroví Lipary se skládá ze šesti ostrovů, které jsou sopečného původu. Asi nejznámější ze všech šesti ostrovů je ostrov Stromboli. Pokud jste neviděli Etnu na Sicilii, tak na Stromboli určitě chrlící sopku uvidíte. A kde jinde ji pozorovat než z paluby lodi, ve večerních hodinách. Nahoru na sopku můžete pouze s průvodcem. Další z ostrovů, které v této oblasti můžete navštívit jsou: Vulcano, Lipari, Panarea, Filicudi a Alicudi. 

 

Tímto velmi krátkým výčtem plavebních destinací v Itálii jsme vám ji chtěli přiblížit a poukázat na její pestrost. Na loď nemusíte jezdit jen do Chorvatska. Jsou i jiné oblasti, které stojí za návštěvu. 

 

Další možnosti plavby

Rádi bychom také podotkli, že i v Itálii funguje říční rekreační plavba a to v oblasti kolem Benátek. Pokud si tedy netroufáte na plavbu po moři, říční plavba může být vaším odrazovým můstkem. Další možností jak zkombinovat dovolenou nejen na pevnině, ale i na lodi, je plavba na člunech RIVA na jezeru Como, nacházející se v severní části Itálie. Tyto, luxusní, designové čluny určitě znáte a viděli jste je ve spoustě filmů (jedna velmi povedená fotoserie vznikla s Georgem Clooneym). Tyto lodě si pronajmete jen s kapitánem, který s vámi popluje a vy si budete připadat  jako filmová hvězda 60. let, které si tyto čluny zamilovali. Každopádně počítejte, že vyhlídková plavba rozhodně není levnou záležitostí. 

Výčet míst, které v Itálii můžete na lodi (a nejen na ni) navštívit je opravdu velmi dlouhý. Záleží samozřejmě na vašich preferencích. Každopádně ale plavbu v Itálii můžeme doporučit a i my se na tuto, neprávem opomíjenou destinaci, zaměříme. 

Navnadili jsme vás a vydáte se třeba příští rok do Itálie s námi? (A pokud si sami netroufáte s lodí vyjet, můžete vyplout i s kapitánem).

Bude nám potěšením 🙂 

© Lodnik.cz 2024