Azorské ostrovy

též Azorské ostrovy (portugalsky Ilhas dos Açores) jsou portugalské souostroví a zámořské autonomní území Portugalska nacházející se v Atlantském oceánu v oblasti Makaronézie, přibližně 1500 km od Lisabonu a asi 3900 km od východního pobřeží Severní Ameriky. Jde o významnou turistickou oblast, nacházejí se zde 2 lokality zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO – město Angra do Heroísmo a vinařská kulturní krajina na ostrově Pico. Souostroví je tzv. „nejvzdálenějším regionem“ Evropské unie. Mají i značný dopravní význam – leží na námořní trase z Evropy do Ameriky, nachází se zde několik letišť a stanice podmořských kabelů.

Ostrovy znali již starověcí Féničané, od začátku 14. století Janované a v roce 1453 je (neobydlené) obsadili Portugalci. Nachází se zde nejvyšší hora Portugalska, pěstuje čaj, v tamních vodách se hojně vyskytují velryby a delfíni.

První, čeho si po příletu nelze nevšimnout, je všudypřítomný klid a absence každodenního shonu. Může za to jistě i vzdálenost dělící Azory od kontinentů – od evropské pevniny je to 1300 kilometrů a geografická izolovanost je při pohledu na mapu více než zřejmá. Místní lidé si žijí po svém, a hlavně v poklidu. Dalším důvodem, proč si zde snadno připadáte jako v místě, kde se zastavil čas, je poměrně nízká hustota obyvatelstva a svěží zeleň všude kolem. Azory tvoří devět ostrovů, každý z nich je osobitý, ale společným jmenovatelem většiny z nich jsou zelené pastviny a lesy.

Největším azorským ostrovem je São Miguel s hlavním městem celé oblasti, Ponta Delgada, ostrov nabízí zajímavou kopcovitou krajinu s pastvinami, lesy, stády pasoucích se krav, sladkovodními jezery vzniklými zatopením sopečných kráterů a také několika termálními prameny, v nichž si lze dopřát i relaxační koupel

Zvláštností je pak místní pokrm zvaný „cozido“, na jehož vaření se využívá síla termálních vřídel. Směs různých druhů masa a zeleniny se dlouhé hodiny připravuje v hrnci uloženém v zemi zahřívané právě geotermální energií. Výsledkem je výborný „eintopf“ s unikátní sirnou příchutí.

Ostrovu Faial se kupříkladu říká Modrý ostrov a klidně by jej šlo nazvat také Království hortenzií. Je hortenziemi doslova posetý. Jeden místní taxikář dokonce spočítal, že jen živého plotu z hortenzií je tu 57 km! Na ostrově, který měří 21 x 14 km. A co teprve ty lány zázvorových lilií?

Na ostrově Sao Jorge pro změnu žije dvakrát tolik kraviček co lidí. Sice si tu nepochutnáte na skvělém steaku, ale zato sláva místního sýru přesáhla hranice Portugalska a může lehce konkurovat Francii či Švýcarsku.

 

Počasí

může být divočejší, ale to je právě to, co dělá ostrovy tak atraktivními. Nikdy nevíte, jak bude za hodinu, a plánovat si zítřek je doslova nemyslitelné.

 

Plavba

na Azorech je podobná plavbě na Kanárských ostrovech. Dostanete se sem letecky z Prahy přes Lisabon buď na ostrov Hortu nebo Penta Delgada. Z těchto míst už je jen na vás jakým směrem se vydáte. 

O zážitcích z červnové plavby očima kapitána si můžete přečíst zde.

 

Letenky

Ceny letenek jsou podobné jako na Kanárské ostrovy. S tím rozdílem, že na Azory přímé lety z Prahy nejsou. Nejspíš budete přestupovat na letišti v Lisabonu a přiletíte do Horty. Ceny zpátečních letenek se pohybují cca kolem 15 tis Kč. 

O plavbě na Azorech z pohledu kapitána jsme napsali tento příspěvek. A pokud se chcete přidat k posádce, máme vypsaný pevný termín v červnu. 

Máte zájem plout v oblasti Azorských ostrovů? Pošlete nám počet osob, které by se plavby zúčastnili a termín. Rádi vám vypracujeme cenovou nabídku ​

[forminator_form id="8742"]

© Lodnik.cz 2024