WhatsApp Image 2022-08-11 at 09.32.32

Závěrečné zkoušky na Státní plavební správě. Co mě čeká?

Výuku teorie a praktickou zkoušku na lodi máte zdárně za sebou a před vámi je už pouze poslední krok k získání průkazu Vůdce malého plavidla, závěrečné zkoušky na Státní plavební správě.

Přihlášení na zkoušky

Nejdříve si řekneme jak probíhá samotné přihlášení na zkoušky. Máte víceméně dvě možnosti.

První, a jednodušší, je přihlášení ke zkouškám online formou. Státní plavební správa již před nějakým časem spustila online přihlášení, které vám zabere pár minut času. Přihlašování je intuitivní a jednoduché k ovládání. Jednotlivé kroky vás postupně navádějí.

Ještě před samotným přihlášením je nutné zajít ke svému praktickému lékaři a s formulářem, který klientům posíláme e-mailem (tedy těm, kteří se zúčastní naší teoretické výuky), vyřídit potvrzení. Je to podobný postup jako při lékařské prohlídce k vydání řidičského průkazu. Krom tohoto formuláře potřebujete ještě dodat potvrzení o vykonané praktické zkoušce. Pokud absolvujete teoretickou výuku u nás, praktické přezkoušení máte již v ceně. Na zkoušky se můžete zkusit připravit i sami a vyřídit jen praktickou zkoušku. Jakmile budete mít obojí vyřízené, můžete se na zkoušku přihlásit. Potvrzení o lékařské prohlídce a potvrzenou praktickou zkoušku jednoduše nahrajete jako přílohu (pdf, jpg…) při online přihlašování. Státní plavební správa si informace o vás načte z evidence obyvatel, doplníte e-mail a telefonní číslo (při jakékoliv nesrovnalosti SPS volá). Poplatek za přihlášení na zkoušku, kolek, stojí 500,- Kč. Platbu při online přihlášení provedete online platební kartou. Nemusíte tedy kupovat kolek na poště.

Následně si vyberete místo skládání zkoušky a termín (volné termíny se nemusí shodovat s uveřejněnými na stránkách Plavební správy. Na stránkách může být určité zpoždění. Nehledě na to, že stránky jsou pro laika velmi nepřehledné).

Hotovo! Jste přihlášeni na zkoušku. Potvrzení o termínu a místu, stejně jako jednací číslo vám přijde e-mailem. Jednací číslo potřebujete pro jakoukoliv komunikaci s SPS. Občané, kteří nemají českou národnost ještě nahrávají potvrzení o místě pobytu, případně žádost o tlumočníka nebo informaci  o jiném handicapu (zaškrtává se jen možnost, která se vás týká).

Druhou možností přihlášení na zkoušky je, že všechny doklady (potvrzení od lékaře, potvrzenou praktickou zkoušku), posíláte poštou na pobočku Státní plavební správy, kde byste rádi zkoušky skládali. POZOR: u korespondenčního přihlášení je nutné poslat ještě “žádost o vydání plavebního dokladu” a fotografii. Termín zkoušky vám bude přidělen.

INFO: u našich individuálních kurzů provádíme přihlášení za klienty.*

* Tato informace už je od druhé poloviny roku 2022 neplatná. Přihlášení na zkoušky je před identitu občana nebo zasláním dokladů poštou. Z toho důvodu už za klienty nemůžeme vyřídit přihlášení.

Zkouška

Teď vás čeká už jen závěrečná zkouška na Státní plavební správě.

Přijměte, prosím, naše doporučení, abyste přípravu na zkoušky nepodceňovali a opravdu se jednotlivé otázky učili.

Test probíhá formou zaškrtávání správných odpovědí na počítači. Vždy je správná jen jedna možnost. V den kdy máte přijít na zkoušku (doporučujeme s určitým časovým předstihem) přijedete na vámi vybranou pobočku, prokážete se občanským průkazem a můžete se pustit do testování.

Pokud máte všechny kategorie, tedy VMP (motorová loď bez omezení výkonu motoru), MPZ (mezinárodní průkaz) a S (plachetnice), pak počty otázek jsou následující:

  • VMP z 35 otázek, 30 úspěšných
  • MPZ z 28 otázek, 24 úspěšných
  • S ze 14 otázek, 11 úspěšných

Pokud nebudete úspěšní v kategorii S, nepřicházíte o průkaz VMP a mezinárodní na motorovou loď.

Poté co máte všechny testy vyplněné, odesíláte výsledky a počkáte zda jste uspěl či nikoliv. Pokud jste splnili požadovaný minimální počet úspěšně zodpovězených otázek, zkoušky jste zvládli a průkaz Vůdce malého plavidla obdržíte hned po zkoušce. 

Můžete si oddechnout, průkaz máte v kapse. Těšte se na nové zážitky za kormidlem 🙂 V případě, že neuspějete, máte dva pokusy zkoušku opakovat. Pokud nebudete ani u jednoho úspěšní, musíte si podat novou žádost, vyřídit znovu lékaře a zaplatit poplatek za kolek 500,- Kč.

Průkaz Vůdce malého plavidla je časově neomezený, podobně jako řidičský průkaz. Nemusíte po nějaké době k přezkoušení.

Naši klienti, kteří se kurzů, které organizujeme, zúčastní, obdrží skripta a vyzkouší si nanečisto závěrečné testy. Obdrží také odkazy na testovací otázky online. Malá připomínka a změna oproti řidičskému průkazu je v tom, že průkaz Vůdce malého plavidla s neomezeným motorem a plochou plachet můžete získat již od 16 let. Po praktických a teoretických zkouškách, účastník získává licenci vést motorovou loď s neomezeným výkonem motoru a plochy plachet u kategorie S (plachetnice).

A ještě jedno doporučení… průkaz “v kapse” ještě neznamená, že loď umíte řídit a ovládat. To se naučíte jedině praxí jak na moři, tak na řekách. Nejlépe ze začátku pod vedením zkušeného instruktora.

© Lodnik.cz 2024