Jack Russel Terrier is sitting on the yacht wearing a life vest

Kočky a psi na lodi

Češi jsou národ kočičí a psí a jistě jste si položili otázku, zda byste mohli na lodi být i se svým čtyřnohým přítelem. Ano, samozřejmě to jde.
Pokud se rozhodujete, pořídit si psa nebo kočku, ale váháte, zda je to kvůli častým cestám komplikované, tak můžete být klidní. Pojďme nejdříve ke psům. Když své malé štěně budete připravovat na cestování od prvních momentů, kdy si ho donesete domů, určitě nebude žádný velký problém vycestovat i na loď. A pokud již domácího mazlíčka máte, tak nevěšte hlavu, rozhodně neplatí pořekadlo, že “starého psa novým kouskům nenaučíš”.
 
Některým psům bývá v autě špatně, zvrací a jsou neklidní. Pokud řešíte takový problém, doporučujeme poradit se s veterinářem, který ví, co je pro vaše zvíře nejlepší. Vyvarujte se podávat psovi jakýkoliv lék bez doporučení veterináře. Některé tzv. “lidské” léky, mohou být pro psy a kočky i jedovaté a nemusela by taková cesta dopadnout dobře. Na trhu s medikamenty je i spousta přírodních preparátů, jako třeba homeopatika, Bachovy kapky, pamlsky se směsí zklidňujících bylinek nebo různé obojky napuštěné silicemi, které psa uklidní. Je na zvážení každého, zda půjde touto cestou, i přesto, že výsledky jsou mnohdy nejisté.
Pokud se chystáte na dovolenou i se svým psem (kočkou…), určitě budete stát před rozhodnutím jakou destinaci zvolit a jak se tam dopravit. Pokud se pro to rozhodnete, je to relativně snadné. Jak sami víte, většina jachtařských destinací je autem či karavanem dobře přístupná. Psa můžete kdykoliv nechat proběhnout, vyvenčit a pokračovat dále v cestě. U letecké přepravy je situace poměrně náročná a stresující jak pro vás, tak i pro zvíře. Pokud má zvíře víc jak 8 kg i s přepravkou, musí se přepravovat v zavazadlovém prostoru. Je určitě na zvážení, zda opravdu chcete vystavovat zvíře takovému stresu. Něco jiného je, pokud cestujete mimo Evropu. Tam se jinak než letecky nedopravíte, musíte akceptovat podmínky jednotlivých společností. Určitě je dobré psa na cestu připravovat s velkým časovým předstihem (naučit jej na přepravku, manipulaci s ní, to že pes bude v přepravce zavřený i několik hodin). Na téma létání se psem naleznete určitě spoustu článků a doporučení od psích trenérů. Znovu bychom chtěli zdůraznit, že je zapotřebí, ověřit informace u aerolinky. Každá má svá vlastní pravidla. S vámi na palubě může cestovat jen pes s označením „asistenční“.
 
U koček je situace trochu jednodušší, většina z nich má méně než 8 kg (tedy pokud necestujete například s kocourem Mainské mývalí, který má 12 kg :)).
Trochu jiná situace bude při plavbě na řekách, kanálech a trochu jiná na moři. Plavba na řece, na motorové lodi, je přeci jen klidnější a přehlednější. Pamatujte i na to, že pes musí mít plovací vestu. Zvažte krom destinace také období. V horkých, letních, dnech, kdy celý den praží sluníčko na ocelovou palubu, se asi vašemu samojedovi líbit nebude. Velikost psa taky hraje roli. Třeba doga na malé čtyřkajutové plachetnici moc šťastná nebude.
Obecně se dá říct, že kanálová plavba je pro domácí zvířata výhodnější, než plavba na plachetnici. I psi mohou trpět mořskou nemocí. Plánujte proto kratší přeplavby a kotvěte tak, abyste mohli vzít psa na pevninu na malém člunu (dingy), kde se může vyběhat a vykonat potřebu. Pes bude potřebovat pro vyčurání označkovat vícero míst a asi to bude ještě o trochu složitější než u fen (i když některé feny značkují také). Už jsme slyšeli případy, že pes 18 hodin nečural, protože na lodi nemohl a než si zvykl vyvenčit na pevnině, nějakou dobu to trvalo. Existují taky speciální „umělé trávníky“, kde mohou psi vykonávat potřebu a které mají třeba na některých trajektech.
Holanďané cestují na motorových lodích běžně se svými zvířaty. Potkáváme na plavbách majitele koček, psů, papoušků a kdo ví čeho všeho v podpalubí. Běžně kočky venčí v kotvištích na společných procházkách.
Musíte také pomyslet na vhodné krmení. Nejlepší je, pokud krmíte granulemi. Tam nemusíte nic řešit. Složitější situace bude u barfu (syrové maso), i když majitelé, kteří jím standardně krmí, tak na dovolené přechází na granule. Dnes je trhu zvířecích potřeb opravdu velké množství různých alternativ. Výběr krmení je pestrý.
 
Než objednáte loď, ujistěte se, že charterová agentura, která loď pronajímá, umožňuje pobyt zvířatům. Většinou je to možné za poplatek.
 
Taky si předem zjistěte, jak dog (cat) friendly daná země je. Východní země asi moc friendly nebudou. Dobrá zkušenost je ve Španělsku, Holandsku, Itálii a severní částí Chorvatska- Istrii. Kočky všeobecně jsou na tom na lodi líp než psi. Stačí jim bedýnka s kočkolitem a misky se žrádlem. Kočka se nemusí venčit, takže v tomto ohledu je to jednodušší. Na plavbě v Karibiku jsme potkali polského námořníka/ cestovatele, který se svou kočkou obeplouval svět. Bohužel kočka nemá ráda změny prostředí, proto zvažte, zda by nebylo lepší kočku nechat doma a někdo se po dobu vaší nepřítomnosti o ni postará. Stejně tak to platí se psem. Nelpěte na svém, že mazlíček za každou cenu musí s vámi. V dnešní době je spousta agentur, které nabízí kvalitní službu hlídání koček, psů a dalších mazlíčků. Zároveň mohou zalít květiny. A z každé návštěvy vám tak pošlou fotky, jak se vašemu zvířeti daří a že je v pořádku.
 
Pokud se vašemu zvířeti na lodi nebude líbit a vy jej přesto sebou vezmete, nemusí to dopadnout dobře. Za zkaženou dovolenou to rozhodně nestojí. Proto to velice dobře zvažte předem. Samozřejmě záleží na každém psovi (kočce..) individuálně. Někteří vše zvládají naprosto bez problémů a s jinými jsou starosti větší.

© Lodnik.cz 2024