adobestock_67889376_0

K čemu je mi vlastně kapitánský průkaz

K čemu je mi vlastně kapitánský průkaz? 

Vzhledem k narůstajícímu počtu klientů, kteří by rádi absolvovali kapitánský kurz a získali kapitánský průkaz se jistě vkládá do hlavy myšlenka k čemu mi vlastně ten kapitánský kurz (potažmo získání kapitánského průkazu) bude. 

V prvé řadě je potřeba si odpovědět na otázku, zda si chcete loď koupit (plachetnici nebo motorovou loď), v jaké oblasti budete chtít plout (řeky, moře), na jakých lodích (plachetnice, motorový člun, motorová loď), zda se budete chtít v “jachtařině” dál vzdělávat a posouvat nebo vám bude stačit si na týden pronajmout loď s rodinou nebo přáteli a víc se tomuto oboru věnovat nechcete (v této otázce vás musíme upozornit, že většinu klientů to tzv. chytne a na moři či na řekách chtějí trávit více a více času :))

A víte proč to tak většinou dopadne? Jakmile stráví prvních pár hodin na palubě, uvědomí si svobodu cestování, možnost navštívit místa, která byste při “válecích” nebo poznávacích dovolených na souši rozhodně neviděli a také samozřejmě fakt, že voda je uklidňující. Jakmile vstoupíte na palubu,  veškeré starosti a stres necháte na pevnině. Sednete si za kormidlo nebo posadíte na palubu a pozorujete vodu, klid, šumění moře, okolní krajinu. Když potřebujete a chcete můžete zakotvit na pevnině, udělat si malý výlet, potkat se s místními a pokračovat v plavbě dál. Čas na palubě se zastaví a vnímáte jej trochu jinak. 

Pokud jste na moři, můžete pozorovat delfíny, ryby, případně i velryby podle toho v jaké oblasti plavby se nacházíte. Stejně tak si skočíte do vody, můžete šnorchlovat a pozorovat podmořský svět. Na kanálové plavbě pak nejste rušeni silničním provozem, zácpami, hlukem. Památky a krajinu pozorujete v klidu z paluby lodi. A to za vyzkoušení nebo rovnou rozhodnutí stát se kapitánem rozhodně stojí.  

Na lodi navíc máte veškerý komfort, kuchyně bývají vybaveny veškerým nádobím a náčiním a dle velikosti lodě jeden nebo dva (i více) WC a sprch. 

Další devizou, hlavně tedy pro mužskou část :), je určitý adrenalin, který při plavbě můžete zažít. Ten pocit nespoutaného živlu vody a jeho ovládnutí, které už od pradávna lidstvo tak láká. Samozřejmě pokud plujete s dětmi, asi se do adrenalinové plavby pouštět nebudete, ale i přesto má plavba na lodi (hlavně tedy na plachetnici) tento efekt. 

Důležitou otázkou pak je jaký typ průkazu zvolit. Zde je rozhodující fakt, kde budete chtít čas na lodi trávit. Zda na řekách, na mořích kousek u pevniny nebo poplujete dál do otevřeného moře anebo budete chtít zkusit obě varianty a jednu dovolenou s rodinou strávit třeba na klidnější kanálové plavbě (např. v Holandsku, v Německu, Francii) a další část dovolené třeba s přáteli na plachetnici na moři s trochou adrenalinu. 

Pokud se rozhodnete pro řeky a mořskou plavbu 1NM od břehu, doporučujeme absolvování a získání průkazu Vůdce malého plavidla, který je nejjednodušší formou jak oprávnění stoupnout si za kormidlo získat. 

Pokud víte, že se budete chtít plavit po mořích, objevovat z paluby lodi různé destinace po světě (a že jich v tuto chvíli už rozhodně není málo, kde si loď můžete pronajmout), budete se chtít dále vzdělávat, doporučujeme získání průkazu MDČR. Získání průkazu je trochu náročnější, ale rozhodně stojí za to, jej absolvovat. 

No a pokud už teď víte, že se budete plavit jen v chorvatských vodách, doporučujeme chorvatský kapitánský průkaz. My však jeho získání nedoporučujeme, jelikož platí opravdu jen v Chorvatsku a pokud se třeba za rok rozhodnete, že chcete zkusit i jinou destinaci, musíte se připravit na to, že po vás bude loděnice vyžadovat jiný typ průkazu (nejlépe MDČR, protože je uznáván celosvětově).

O podrobných rozděleních jednotlivých kapitánských průkazů jsme psali v dřívějším článku. 

Takže pokud máte sen stát se kapitánem a trávit na palubě lodi dovolené a volný čas, směle do toho :)… a pokud máte určité obavy, vždy je možnost využít služeb profesionálního kapitána, který se o vše postará. 

© Lodnik.cz 2024